مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی :

آذربایجان غربی ظرفیت بالایی برای کاشت زعفران و پسته دارد

با توجه به اینکه کشت زعفران و پسته نیاز به آب فراوان ندارد، با در نظر داشتن شرایط اقلیمی حاکم بر استان ترویج کاشت این محصولات جزو سیاست‌های اصلی برای مقابله با کم آبی است.

اسمعیل کریم زاده ، در خصوص ترویج کاشت زعفران و پسته در استان گفت: با توجه به اینکه کشت زعفران و پسته نیاز به آب فراوان ندارد، با در نظر داشتن شرایط اقلیمی حاکم بر استان، ترویج کاشت این محصولات جزو سیاست‌های اصلی برای مقابله با کم آبی است.
وی افزود: نهال پسته در چند شهرستان از جمله ارومیه، میاندوآب، و شاهین‌دژ کشت شده همچنین کاشت یک باغ پسته ۲۰ هکتاری در منطقه قوشچی نیز صورت گرفته است.
کریم زاده با اشاره به سیاست‌های تشویقی جهاد کشاورزی بیان کرد: متقاضیانی که قصد کشت زعفران و پسته را دارند می‌توانند با دریافت راهنمایی از کارشناسان مربوطه اقدامات لازم را جهت کشت انجام دهند تا بتوانیم با توجه به کم آبی و کاهش آب دریاچه ارومیه، کشت این محصولات را در ارومیه و سایر نقاط استان توسعه بدهیم.
وی در خصوص پتانسیل زمین‌های کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر حاصل‌خیزی زمین‌های کشاورزی استان برای کشت زعفران مناسب بوده و باغٍ پسته که در ارومیه و قوشچی به‌صورت الگویی کشت شده از وضعیت خوبی برخوردار است اما این نهال‌ها هنوز به سن باردهی نرسیده‌اند، که در صورت مطلوب بودن باردهی این محصول، کاشت نهال پسته به‌صورت فراگیر انجام خواهد شد تا آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید زعفران و پسته مطرح شود.
مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی آذریایجان غربی با اشاره به تأثیر کاشت پسته و زعفران به اقتصاد کشاورزی ادامه داد: پسته و ز‌عفران از قیمت و ارزش افزوده بالایی برخوردار است که اگر از کاشت و توسعه این محصولات دراستان نتیجه رضایت بخشی دریافت شود در امر اقتصاد و معشیت کشاورزی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.