شناسه : 2171
پ, 02/26/1398 - 14:26
نویسنده : azg.omranbasij.ir

عدم تناسب المان های شهری با فرهنگ و میراث شهر ارومیه

رئیس کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین آذربایجان غربی گفت:سمبل­‌های معرف یک منطقه و به صورت خاص یک شهر بایستی دارای برخی از ویژگی­‌های عمومی آن شهر را تداعی کنند، این سمبل ها معمولاً یا در میادین مهم و پرتردد مرکز شهر و یا در ورودی ‌های اصلی آن‌ها نصب می­‌شوند تا معرف خوبی برای شهر از گذشته تا امروز باشند که متاسفانه المان های شهری ارومیه تناسبی با فرهنگ و میراث این شهر ندارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری آذربایجان غربی،«مرتضی خسرونیا» در جلسه کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی که موضوع بررسی المان های شهری برگزارشد،اظهار کرد:امروزه المان های شهری نقش بسیار زیادی در زیبایی شهرها و نمایان کردن ویژگی ها و ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، هنری، دینی و مذهبی و آرمانی هر جامعه دارند. وی افزود:بسیاری از کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی یکی از مهمترین ضعف های شهر ارومیه را وضعیت المان های موجود در این شهر دانسته و معتقدند که در طول سالیان گذشته برنامه ای مناسب برای نصب المان ها در این شهر وجود نداشته است.

رئیس کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین آذربایجان غربی خاطرنشان کرد:یکی دیگر از موانع و مشکلات کنونی ناهمخوانی المانهای به کار رفته با نام و مضمون مکان هاست، به بیان دیگر با وجود اینکه نام یکی از پل های شهر ارومیه امام علی (ع) بوده، اما شهرداری اقدام به نصب جعبه کادو  روی آن کرده و یا در مورد ورودی اول جاده بند  نیز از المان قیچی و سایر مکان ها هم دقیقا چنین وضعیتی وجود دارد.  خسرونیا به رسالت اصلی کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین اشاره کرد و افزود:مطالبه گری و ارائه نظرات کارشناسی شده رسالت این کارگروه است و با دعوت از مدیران شهری ومسؤولان استانی نظریات و پیشنهادهای کارگروه را ارائه خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای اساسی برای بهبود وضعیت کنونی، افزود: کارشناسان، صاحبنظران و معماران متخصص مختلفی در استان وجود داشته و مطمئنا مسئولان شهری می توانند با بهره گرفتن از ظرفیت آنها به دنبال طراحی المان های پر محتوا در ارومیه با توجه به فرهنگ و میراث این شهر اقدام کنند.

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید